A habánok európai hírű művészete - online tárlatvezetés

2021. január 30. szombat 14.00

A habánok európai hírű művészete

A múzeum barokk termében látható az a gyönyörű, diógyökér borítással készült edényszekrény, amely különleges kerámiákat őriz. Egyedülálló motívumvilág, technika és színkezelés jellemzi azokat a habán kerámiákat, vázákat, kancsókat, korsókat, amelyek a 17. században közkedvelt termékek voltak főúri körökben csakúgy, mint később a szélesebb társadalmi rétegeknél. A fehér ónmázas fajansz edények technikáját az itáliai Faenzából, illetve a hollandiai Delftből hozták magukkal készítőik. A habánokról (anabaptistákról) a 16. század eleje óta emlékeznek meg a krónikák. Vagyonközösségben éltek, a külvilágtól többé-kevésbé elzárt közösségekben, életvitelük békés volt és csak munkájuk révén álltak kapcsolatban környezetükkel. Így válhatott a habán kerámia Közép-Európa egyedülálló szellemi és művészeti kincsévé.

Tárlatvezető, előadó: Szommer Ildikó, a Szent Márton Intézet vezetője

A tárlatvezetés megtekinthető a Savaria MHV Múzeum YouTube-csatornáján.